Cuma , 8 Aralık 2023
Breaking News
Home » Yaşama Alanı » Yatak Odası Dekorasyonları » Yatak Odası Yerleşimi Hakkında Tavsiyeler
yatak odaları yerleşim planları

Yatak Odası Yerleşimi Hakkında Tavsiyeler

Evlerin en önemli kısımları, kişinin uyuyup uyandığı odalardır. Yatak odaları, insanları bir sonraki gün için hazırlayan ve dinlenerek yenilenmelerini sağlayan kısımlardır. Her açıdan sağlığa uygun oda şartları olmalı ve kullanılan mobilyaları da yine ergonomik kullanıma uygun seçilmiş olmalıdır. Her odaya ait mobilyaların doğru yerleştirmesi, odanın daha geniş, kullanıma elverişli hale gelmesini sağlamaktadır. Aynı şartların yatak odaları için de geçerli olduğunu bilmekteyiz. Yatak odası modellerinin başlıca parçalarının odanın şekline uygun ve en doğru yerlere yerleştirilmesi gerekmektedir.

yatak odası modelleri

Öncelikle yatak odalarının en önemli parçası olan yataklarınızın iç mekan tasarımına en doğru şekilde yerleştirilmesi gerekmektedir. Sonuç olarak bu odada diğer tüm mobilya parçaları, yatağın etrafında yer almaktadır. Yataklar, yatak odaları için merkez konumundadır. Bu sebeple yatak, kapıdan girildiğinde görülecek bir konumda olmalıdır. Böylelikle tam merkeze yerleştirilmiş olduğu anlaşılabilir. Komidinler, klasik yerleştirme planlarındaki yerlerini almalılardır. Yani yatağın sağ ve sol tarafına yerleştirilmelidir. İhtiyaç durumunda komidinlerin kişilere yakın yerlerde olması önemlidir.

Yatak odalarında kadınların vazgeçilmez parçalarından olan makyaj masaları yatağın karşı tarafında olmalıdır. Bu bölüme isteğe bağlı olarak televizyon dolabı da yerleştirilebilir. Fakat uzmanların yatak odalarında televizyon olmaması gerektiği tavsiyesine kulak vermekte fayda var. Diğer önemli parça olan kıyafet dolapları ise adeta odayı kıyafet odası havasında göstermektedir. Çok göze çarpan bir konumda olmaması önemlidir. Buna ise odanızın tam olarak güneş aldığı bir saatte güneşin en az vurduğu bir alana yerleştirmeniz göze çarpmasını engelleyecektir. En fazla yer kaplayan mobilya parçası olan kıyafet dolaplarının göze en az çarpacak yeri bu şekilde belirleyebilirsiniz.

yatak odası takımları

Temel olan bu parçalara ek olarak, sandık puflar, askılar, şifonyerler veya dinlenme koltukları da olabilir. Bu parçalarında yine odayı boğmayacak ve alanı daraltmayacak şekilde yerleştirilmesi gerekmektedir. Mobilyaların yatak odalarını daha geniş göstermenin yollarına uygun olarak yerleştirilmesi gerekir. Geniş göstermenin küçük sırları vardır. Bunların başında kıyafet dolaplarının kapaklarında boy aynalarının olmasıdır. Kullanılması gereken renkler kesinlikle sıcak ve açık renklerdir. Aydınlık yerlerin olduğundan daha geniş göründüğü de bilinmektedir. Aynı şekilde duvar boyalarının da açık tonlarda olması yatak odanızı hem ferah gösterecek hem de daha geniş durmasını sağlayacaktır. Mobilyalardaki renklerin odanın yapısına olan katkılarını söylemek mümkündür. Kıyafet dolaplarında ihtiyaçtan fazla derinlik, daha fazla yer kaplamasını sağlayarak odayı daraltacaktır. Önerilen boyutlar 60 cm arasıdır. Daha ferah bir odada uyanmak sizi daha mutlu edecektir.

About Suat BAYRAM

İç mimarlık ve mobilya üzerine güncel olarak araştırmalar yapıyor.

Check Also

2013 Yatak Tasarımları

Evimizin sağlığımız için en önemli yeridir belki de yatak odaları. İyi bir uykunun önemini uzmanlardan …

modern-yatak-odaları

Modern Yatak Odası Dekorasyonu

     Eğer eviniz için bir dekorasyon planlıyorsanız acele etmeyin ve araştırma yapmayı deneyin. Zevkinize …