Pazar , 14 Nisan 2024
Breaking News
Home » Tasarım Haberleri » Tasarım Dünyası'ndan Haberler » Türkiye’de Mobilya Markaları ve Kampanyaları

Türkiye’de Mobilya Markaları ve Kampanyaları

 

mobilya markaları

Türkiye’de mobilya sektörü diğer sektörlere göre en eski ve devamlı sektörlerden biridir. Çünkü ülkemizde uzun yıllar boyunca daha çok atölye tarzı küçük yerlerde varlığını devam ettiren bu sektör, aynı şekilde lokal olarak hayatını devam ettirmiştir. Bir diğer açıdan bakıldığında; mobilya atölyelerinin birbirinden bağımsız ve küçük olması hem aralarındaki ilişkiyi sınırlı hale getirmiş ve teknolojik gelişmeyi bir nevi yavaşlatarak el emeğinin yoğun olduğu bir sektör olmasına sebebiyet vermiştir. Bir bakıma, ihtiyaç için üretilen küçük ev eşyaları ve yalnızca iç piyasada sunulan mobilyalar sektörün büyük çoğunluğunu oluşturmuştur. Türk mobilya endüstrisi, çoğu geleneksel yöntemlerle çalışan atölye tipi, küçük ölçekli işletmelerin ağırlıkta olduğu bir görünüme sahiptir. Buna karşın son yıllarda orta ve büyük ölçekli işletmelerin sayısı hızla artmaya başlamıştır.

İLLERE GÖRE MOBİLYA ÜRETİMİ

Türkiye’de mobilya sektörü, pazarın yoğunlaştığı  veya orman ürünlerinin yoğun olduğu belirli bölgelerde toplanmıştır. Önemli mobilya üretim bölgeleri toplam istihdamdaki paylarına göre; İstanbul, Ankara, Bursa, Kayseri, İzmir ve Adana şeklinde sıralanmaktadır. Bunun dışında Bolu, Eskişehir, Sakarya, Zonguldak, Trabzon, Balıkesir, Antalya ve Burdur’da da mobilya üretimi yapılmaktadır. İstanbul’da mobilya sektörü muhtelif yerlere dağılmış olmakla beraber, en önemli iki merkez İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Masko ve küçük sanayi sitesindeki Modoko’dur.  Ankara mobilya üretiminde her zaman için önemli bir merkez olmuştur.  Ankara’da mobilya sektörü Siteler semtiyle özdeşleşen büyük bir organize sanayi bölgesidir. Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunmasının getirdiği ticari hareketliliği ve hammadde kaynaklarına yakın olmasının avantajını iyi değerlendiren İnegöl bugün artık mobilyasıyla da anılmaktadır. Bölgenin ihracatta yakaladığı başarı, Bursa-İnegöl’ün mobilyada önemli bir uluslararası merkez olma yolunda olduğunu göstermektedir. Kayseri’de mobilya sektörünün yükselişi kanepe, koltuk ve yatakla başlamıştır. Teknolojik gelişmeler ve yeni yatırımlarla bugün mobilyanın her dalında üretim yapan firmaları ile Kayseri, Türkiye’nin önemli bir mobilya merkezi haline gelmiştir.

MOBİLYA VE DEKORASYON FUARLARI

Türkiye de bulunan mobilya firmaları kendi ürün statüsünde farklı bir zemin hazırlayarak kendi işlerinde bir marka olma konusunda en iyi olmayı planlamakta ve bu konuda en iyiler arasında ilk sırada olmak için hedef belirlemektedirler. Türkiye de her yıl düzenlenen mobilya ve dekorasyon fuarların da hem rekabet hem de yeni tasarımların ön plana çıkartılarak marka olarak en iyi olmak için çalışılmaktadır. Bu sezonun  nasıl geçeceğini ve fiyatlar da nasıl bir etkileşme olduğunu da görebilirsiniz. Her sezon birbirinden farklı ürün konseptleri, yeni trendler, mobilya renkleri, koltuk takımlarında ki renk uyumu çizilip tasarlanarak tüketicilere ve mağazacılara sunulmaktadır. Kendini en iyi şekilde sezona hazırlayan mobilya markaları ürünlerindeki satışı artırmak adına yeni ürünlerle birlikte sezona damga vuracak kampanyaları da beraberinde yapmaktadır.

Mobilya markaları isimlerinde ki her harfin kalitesini artırdığını düşünerek müşterilerine bunu en iyi şekilde yansıtarak ticaret hayatında bir numara olmayı başarmaktadır. Mobilya da marka olabilmek emek, iyi bir planlama, sabır, kalite, strateji, pazarlama ve müşteri memnuniyeti ile birlikte bir araya gelmektedir. Yaz sezonu düğün sezonu olarak bilinse de bu artık yeni yaşam hayatında değişerek her an her zaman düğün yapılmakta ve mobilya alımı yapılabilmektedir. Yeni ev kuranlar, evini yenileyenler, aile bireylerine jest yapmak isteyenlerin ilk takip ettikleri mobilya markaları, kaliteli ürün ve kampanyalı fiyatları göz önünde tutulmaktadır.

MOBİLYA ALIRKEN MARKALARI GÖZARDI ETMEYİN

Mobilya alınırken her zaman marka seçilse de önemli bir püf nokta var ki; bunu hiçbir zaman göz ardı etmemek gerekmektedir. Mobilya alırken hem evinizin alanına uygun, kullanımı rahat ve fonksiyonel, temizliği, kolay olmasına dikkat etmek gerekir, marka firmalar seçerken içinizden geçenleri evinizde görebileceğiniz mobilyaları tercih etmeniz gerekmektedir. Türkiye de mobilya konusunda kendini marka yolunda ispat etmiş bir çok kurumsal firma bulunmaktadır. Avangarde, klasik, country, modern, neo klasik, retro tarz ve modüler mobilya üretimi yapan firmalara arasında her zaman size hitap eden kaliteyi ve memnuniyeti sunan bir firmaya rastlayabilirsiniz.

 

About Suat BAYRAM

İç mimarlık ve mobilya üzerine güncel olarak araştırmalar yapıyor.

Check Also

iç mimarlık kursları

Milli Eğitim Bakanlığı’na Açılan Dava Hakkında

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Müdürlüğü’ne 25.05.2010 tarih ve 2010 / 920 sayılı yazımız …

yeni-turkiye-logosu

TİM, İhracatta Kullanılacak Türkiye Markası Logosunu Tanıttı

Türkiye İhracatçılar Birliği, ihracat mallarında markalaşma hedefi ile kullanılacak yeni logoyu tanıttı. Desenlerin hakim olduğu …