Perşembe , 29 Şubat 2024
Breaking News
Home » İç Mimarlık » İç Mimarlık Bölümü » Tasarım Süreci Hakkında Bilgiler
tasarım süreci

Tasarım Süreci Hakkında Bilgiler

Tasarım süreci” tasarımın geliştirilmesi için yürütülen bir dizi eylemi içerir ve eğer tasarımcı bu süreci dikkatli yönetirse sonuçta müşterinin beklenti ve ihtiyaçlarını karşılayan, iyi çözülmüş bir tasarım elde edilir. Bu süreç, aralarında iç mimarlığın da yer aldığı tüm tasarım alanlarında belli farklılıklara rağmen aşağı yukarı benzerdir.

 

Tasarım belki de lineer bir eylem görülebilir: Bir başlangıç noktası (müşterinin tasarımcı ile ilk görüşmesi) ve projenin uygulandığı (inşa edildiği) bir sonuç noktası vardır. Yine de gerçekte süreci oluşturan birçok öğe birbiri ile ilişkilidir ve birbirine bağımlıdır, bu yüzden de bir öğede yapılan değişim, süreci önceki evrelerinde ele alınmış öğelerin de tekrar revize edilmesi gerektirebilir.

 

Tasarım sürecinin her projenin doğasına bağlı olarak farklı öğeler de içerebilecek, değişken bir süreç olarak algılanması gerekir. Tasarım süreci her duruma uygun standart bir çözüm olarak formüle edilemez. İç mimar olarak sizin kendi algılayışınızı geliştirmeniz ve böylece ele aldığınız her bir farklı projenin ihtiyaçlarına cevap verecek süreçleri de tasarlamanız gerekecektir.

Diğer bir yazımızda Tasarımı Hayata Geçirmek ile ilgili bilgilendirme yapacağız.

Yararlı olması dilekleriyle..

About Suat BAYRAM

İç mimarlık ve mobilya üzerine güncel olarak araştırmalar yapıyor.

Check Also

iç-mimar-mimarlık

Kısaca İç Mimar ve İç Mimarlık

İstek ve imkânlara göre her ortamın planlı bir şekilde dekorasyonunun hazırlanmasını sağlayan kişilere iç mimar …

iç mimarlık projeleri

İç mimarlık nedir, çalışma anlayışı nasıldır?

İç mimarlık disiplini; kullanıcıların anatomik, ergonomik, psikolojik, ekonomik, sosyolojik, kültürel tüm verilerini saptayarak; yaşamın tüm …