Cuma , 10 Temmuz 2020
Breaking News
Home » İç Mekan Tasarımları » Ofis Tasarımları » Ofislerde Mobilya Seçimi

Ofislerde Mobilya Seçimi

ÇALIŞMA OFİSİNİZ İŞİNİZİ YANSITMALI

 

Gelişen teknoloji ve hızla ilerleyen zaman, beğenileri ve tercihleri de derinden etkiliyor. Üretim sektöründe yaşanan gelişmeler farkında olmasak da tercihlerimiz açısından belirleyici unsurlar ortaya koyuyor. Her ne kadar bazı çevreler tarafından bu durum moda olarak addedilse de aslında tüketim toplumundan ayrı tutulamayacak bir unsur halini aldı. Ancak olumlu yansımalarını da göz ardı etmemek gerekiyor. Özellikle mobilya sektöründe son yıllarda ciddi bir değişim olduğunu gözlemlemek mümkün. Bu değişim evlerde olduğu kadar ofislerde de karşımıza çıkıyor.
Siyah ve koyu kahverengi renklerin hakim olduğu ofis mobilyalarının yerini daha canlı ve açık tonlarda renklerin etkisiyle pozitif imaj çizen mobilyalar almış durumda. Renklerin iş yaşamında çalışanların performansını ciddi oranlarda etkilediğini göz önüne alırsak mobilya sektöründeki bu değişimin son derece olumlu olduğunu da söyleyebiliriz. Sıcak renkleri çalışma ortamlarında yoğun olarak kullanılması, çalışanların daha verimli performanslar ortaya koymaları şeklinde bir geri dönüş sağlayabiliyor. Bunun yanı sıra küçük ortamlar içi özel olarak tasarlanan ofis mobilyaları da adeta kurtarıcı konumunda işverenlerin imdadına yetişiyor. Büyük ve hantal masaların, sandalyelerin, kullanılmayan bazı alanların yoğunlukta olduğu dolapların yerini, daha zarif çizgilere hakim olan ebatları küçük ancak bir o kadar da kullanışlı mobilyalar almış durumda. Makam koltuklarından dosya raflarına kadar her ürün artık daha küçük ve daha hafif malzemeler kullanılarak üretiliyor. Tüm bunların yanında tasarımlarda görülen değişimin sadece renkler ve ebatlarla sınırlı olduğunu söyleyemeyiz. Mobilyaların kesimlerinin artık son derece modern çizgiler kazandığını her ofiste görebilirsiniz. Kare ve dikdörtgen dışında tasarımın neredeyse bulunamadığı yıllar artık çok gerilerde kaldı. Mobilyaların kesimleri ve görüntüleri konusunda tasarımcılar yaratıcılıklarını son noktaya kadar kullanıyor. Bunun sonucunda ortaya son derece şık, modern çizgilere sahip olan hatta ofislerin imajlarıyla birebir örtüşen mobilyalar çıkıyor. Genç ve dinamik bir ekibe sahip olduğunun altını çizmek isteyen işyerlerinde asimetrik kesimlere sahip olan, sıra dışı ve bir o kadar da ilginç mobilyalar görmek mümkün. Sürekli yoğun bir çalışma temposu içerisinde olduklarını anlatmak isteyenlerin tercihi ise kırmızı, sarı gibi sıcak renk tonlarının hakim olduğu ürünler oluyor. Yapılan araştırmalar bu renklerin yoğun olarak kullanıldığı ortamların birer yaşam alanı izlenimi verdiği bu nedenle müşteriler tarafından daha sempatik bulunduğunu ortaya koyuyor. İşyerlerinde ziyaretçilerinde güven izlemini yaratmak isteyenlerin tercihi ise asil renkler kategorisine alınabilecek siyah veya venge tonlar oluyor. Modern çizgilerdense biraz daha gösterişli modelleri tercih eden firmaların “köklü ve güvenilir” imajını çizdiği de yine araştırmalar ile ortaya konulan gerçeklerden bir diğeri. Samimi bir görünüm yaratmak isteyen firma sahiplerinin ofislerinde sıklıkla yapay veya gerçek bitkiler görebilirsiniz. Dekorasyonda son derece mühim olan bitkiler bulundukları ortamda sıcak bir atmosfer yaratmak için yeterli olabiliyorlar.
Tüm bunların ışığında ofislerinde kullanılan mobilyaların seçimlerini imajlarını destekleyen modellerden yana kullananlar, bir başka deyişle bilinçli tercih yapanlar sektörlerinde müşteri potansiyeli açısında ön plana çıkabiliyor. Nakliyat gibi güvenin çok fazla mühim olduğu sektörlerde faaliyet gösteren firmaların çalışma alanlarında kırmızı veya turuncu gibi sıcak tonlarda mobilyalar görmek çok zordur. Bu nedenle tercihler genellikle koyu tonlarda biraz da gösterişli kesimler oluyor. Ancak reklamcılık gibi zamanın ve hayatın yakın takibinde olan, yaratıcılığın son derece mühim olduğu sektörlerde aktif olan firmaların ofislerinde de siyah ağırlıkta bir dekorasyon görmek oldukça güçtür. Ofis mobilyalarının seçiminde ve yapılacak dekorasyonda, çizilmek istenen imaj ile örtüşmesi en önemli unsur olmalıdır. Aksi halde imaj çalışmaları için ayrılan bütçelerden büyük verimler alınması söz konusu dahi olmayabilir.

Bir önceki yazımız olan Yeşil Ofis Dekorasyonu 2013 başlıklı makalemizde 2013 ofis dekorasyonu, modern ofis tasarımları ve ofis dekorasyon örnekleri hakkında bilgiler verilmektedir.

About Suat BAYRAM

İç mimarlık ve mobilya üzerine güncel olarak araştırmalar yapıyor. İçerik yönetimi ve e-ticaret üzerine projeler geliştiriyor. Yönetiminde bulunduğu web sitelerinin SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) çalışmalarını yapıyor.

Check Also

30 Farklı Home-Ofis Masa Tasarımları

Günümüz yaşantısında teknolojinin hızla ilerlediği günlerde evlerimiz de işlerle ilgilenmek gibi yada evimizin bir odasını …

Yandex Yaketerinburg İnternet Şirketi Ofisi | Rusya

Dünya’nın en büyük arama motoru olan Google‘a rakip olabilecek bir internet servisinin ofisini inceleyeceğiz. Yandex, …

%d blogcu bunu beğendi: