Salı , 27 Temmuz 2021
Breaking News
Home » Çizim Araçları » Mobilya Tasarımı Programları

Mobilya Tasarımı Programları

Eski zamanlarda tasarıma dair her çizim kalem, kâğıt yardımı ile yapılırdır. Teknolojinin gelişmesi ile birçok çizim programları gelişmiştir. Mobilya sektörü, inşaat, tesisat gibi her alanda yapılabilen bu çizimler üç boyutlu olduklarının getirdiği avantajlarla yoğun olarak tercih edilmektedir. Sağladığı yararların en başında, işi hayata geçirmeden önce nasıl bir sonucun alınacağını görsel olarak sunmaktadır. Mobilya tasarımında kullanılan temel iki tane modelleme, görselleme ve animasyon programı vardır. Bunlar autocad ve 3ds max’dir. Gelişmiş modelleme özellikleri ve kullanım kolaylığı sayesinde mobilya tasarımında da kullanılan bu programlar, yapılacak olan tasarımlara geniş eklenti seçenekli sunmaktadır. Kullanımları için geniş kapsamlı bir eğitim almanın şart olduğu da bilinmektedir. Bu programlar sayesinde tasarlanan mobilyalar kullanıma elverişliliği de düşünülerek üretilmektedir.

mobilya-tasarım-programları-ve-modelleri (10) mobilya-tasarım-programları-ve-modelleri (4) mobilya-tasarım-programları-ve-modelleri (3)

Kalem ile yapılan çizimlerde ortaya çıkacak olan ürün hakkında bilginin kısıtlı olduğunu belirtmek mümkündür. Çünkü ne kadar mükemmel bir çizim ortaya konsa da iki boyutlu olarak gördüğümüz ürünlerin yeterli bilgi veriyor olması beklenemez. Bu sebeple autocad ve 3ds max’in sağladığı yararlar azımsanmayacak kadar fazladır. Bu programlarla yapılan modellemeler gerçeğe yakın olarak ürünleri ortaya koymaktadır. Mobilya sektöründe birçok modelleme programlarının kullanıldığı görülebilir. Fakat bu sektöre en yatkın olanı ve en iyi sonuç alınacak olanı bu iki programdır.

mobilya-tasarım-programları-ve-modelleri (13) mobilya-tasarım-programları-ve-modelleri (17) mobilya-tasarım-programları-ve-modelleri (5) mobilya-tasarım-programları-ve-modelleri (6) mobilya-tasarım-programları-ve-modelleri (12)

Modellemesi yapılacak olan ürünün ışık ve gölgeler ile ilgili hesapların ayrıntılı olarak yapılması ürünlerin nasıl bir görünüm kazanacağı ile ilgili net bilgiler vermektedir. Her gün yeni eklentilerin olması bu programları mobilya sektöründe zenginleştiren temel özelliklerdir. Kullanıcı sayılarının çok fazla olması gün geçtikçe geliştiricilerin artmasını sağlayacak ve bu programların mobilya sektöründeki üstünlüğünü de artıracaktır. Kullanıcısı iyi olan autocad ve 3ds max programları ile mobilyaların tasarımı ile ilgili harikalar yaratılabilir. Kullanıcıların yarattıkları tasarımlar ve programları ne denli iyi kullandıklarına bağlı olarak başarının elde edilmesi mümkündür. Tasarımın ve mobilyanın iyi olması konusunda programlar yalnızca aracıdır. Görüntüsü ve kullanım koşullarını tahmin etmenize yarayacağını asıl olanın tasarımın güçlülüğü ve yapımının kaliteli olması unutulmamalıdır.

mobilya-tasarım-programları-ve-modelleri (18) mobilya-tasarım-programları-ve-modelleri (14) mobilya-tasarım-programları-ve-modelleri (7) mobilya-tasarım-programları-ve-modelleri (1)

Mobilya sektöründe en yaygın iki modelleme programının da kullanımları bakımında ikisinin de aynı kolaylıkta olduğu söylenemez. 3ds max kullanımı zengin eklentileri ve yalnızca modelleme ve tasarımların yapımı amaçlandığı için daha kolay olduğu söylenebilir. Autocad ise çok fonksiyonlu bir program olduğu için daha fazla bilgi birikimine gerek duyabilir. Fakat iki program için mobilya sektöründe harikalar yaratılabileceği söylenebilir.

mobilya-tasarım-programları-ve-modelleri (15) mobilya-tasarım-programları-ve-modelleri (9) mobilya-tasarım-programları-ve-modelleri (8) mobilya-tasarım-programları-ve-modelleri (2) mobilya-tasarım-programları-ve-modelleri (1) mobilya-tasarım-programları-ve-modelleri (16)

Bir önceki yazımız olan RETRO TARZI YAŞAM ODASI TASARIMLARI başlıklı makalemizde klasik oturma odası tasarımı, modern yaşam alanı tasarımları ve retro tarzı oturma odası tasarımı hakkında bilgiler verilmektedir.

About Editör

www.icmimaritasarim.com.tr

Check Also

Metal Aydınlatmalar

Endüstriyel yapılarda kullanılan aydınlatmalardan esinlenilenerek, artık iç mekan tasarımına kadar giren metal aydınlatmalar  farklı stillerde mekanlar tasarlamak için …

Farklı Oturma Birimleri

Oturma birimlerinin tasarımının yanında,malzeme ve döşeme seçimiyle dahada dikkat çekici hale gelebilir.   Bir önceki …

%d blogcu bunu beğendi: