Pazar , 14 Nisan 2024
Breaking News
Home » Tasarım Haberleri » IEOH MİNG PEİ

IEOH MİNG PEİ

IEOH MİNG PEİ KİMDİR ?

Ieoh Ming Pei, veya ismin baş harfleri ile daha çok bilinen I. M. Pei Pritzker Mimarlık Ödülü kazanan Çinli-Amerikalı mimardır, ve yüksek modernist mimarlığın en son uzmanı olarak biliniyor. Kayaç, beton, cam ve çelik kullanarak soyut formu ile çalışıyor. Pei, dünyanın her dört köşesinde ortaya koyduğu çalışmaları ile, muhtemelen 20. yüzyılın en başarılı mimarlarından biridir.

I. M. Pei-kimdir

ERKEN HAYAT VE EĞİTİM

26 Nisan 1917 yılında Pei Çin’in Guangdong eyaletindeki Kanton kentinde doğmuştur.

Ailesi 15. yüzyılından itibaren Jiangsu eyaletinin Suju kentinde yaşamıştır. Babası sonrada Çin Bankası’nın yönetmeni ve Central Bank of China’nın başkanı olmuş bir bankacıydı. Ailesi Hong Kong’a taşındıktan sonra Pei orta okulu bitirdiği zamana kadar orada yaşamıştır. Daha sonra babasının Çin Bankası’ndaki görevi kabul etmesi nedeniyle Şanghay’a taşındılar.

Pei ailesinin atalarına ait konutu Suju’da meşhur bir bahçededir. Dünya Miras Listesi’nde Classical Gardens of Suzhou (Suju’nun Geleneksel Bahçeleri) olarak listelenmiştir. Evin adı Aslan Ormanı Bahçesi olup, birçok su ile doğal olarak yapılan kayaç heykele sahiptir. Pei binaların doğa ile nasıl birleştiklerini çok sevdi, özellikle ışık ve gölge karışıklarını çok sevmiş ve eserlerinde kullanmıştır.

18 yaşındayken Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Pennsylvania Üniversitesi’nde mimarlık okumadan önce, ilk eğitimi Hong Kong’un St Paul Koleji’nde almıştır. Daha sonra eğitimine Şanghay’daki St John Üniversitesi’nde devam etti. 1940 yılında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden B.A. mimarlık diploması kazandı. Ayrıca Harvard Tasarım Okulu’nda okuduktan az sonra Princeton, New Jersey’deki Milli Korunma Araştırma Komitesi’ne üye oldu.

1944 yılında Harvard Üniversitesi’ne geri döndü ve Bauhaus ile ilgili olan Walter Gropius altında okudu. 1946 yılında mimarlıkta master derecesini kazandı. Harvard fakültesinde yardımcı profesör oldu. 1951 yılında Wheelwright Travelling Fellowship’i kazandı ve 1954’te Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı oldu.

KARİYER

1948 yılında William Zeckendorf Webb and Knapp adlı bir emlak geliştirme şirketinde yeni bir iş memuriyeti, Mimarlık Yönetmeni, Pei’e verdi. Webb and Knapp’te çalıştığı zaman, PeiAmerika Birleşik Devletleri’nin her dört köşesinde birçok büyük mimari ve planlama projelerle çalıştı ve çoğunlukla Ludwig Mies van der Rohe’nın stili gibi binalarını tasarladı.

1955’te Pei kendi mimari şirketini kurdu, adı öncelik I. M. Pei and Associates olarak biliniyordu, ve sonra, 1989 yılına kadar, I. M. Pei & Partners. 1989’da Pei Cobb Freed & Partners olarak biliniyordu ve James Ingo Freed ve Henry N. Cobb’a söz hakkı verdi.

About Editör

www.icmimaritasarim.com.tr

Check Also

MİMARİ TASARIM ÖDÜLLÜ ARAŞTIRMA MERKEZİ

Tasarım konusunda farklı yapıları ve mimari tasarımlarıyla her zaman ön planda olan Solus4 tasarım firmasının, …

İÇ MİMAR OLMANIN PÜF NOKTALARI

İç mimar, bir mekan (ev, büro, sinema, lokanta vb.) veya çevreyi (bahçe vb.), müşterinin isteklerini …