Perşembe , 29 Şubat 2024
Breaking News
Home » İç Mimarlık » İç Mimarlık Bölümü » İçmimarlık mı, İç Mimarlık mı?
iç mimar nasıl yazılır

İçmimarlık mı, İç Mimarlık mı?

İçmimarlık mı, İç Mimarlık mı?

Anadilimiz olan Türkçede kimi zaman doğru bilinen yanlışlar göze çarpmaktadır. Bu yanlış kullanım kullanıldıkça benimsenmektedir. Özellikle son derece güvenilir olduğu düşünülen kaynaklardaki ifadeler yanlış kullanılabilmektedir. Bu durum yanlışın zaman içerisinde doğrunun yenine geçmesine neden olmaktadır. Bu durum pek çok kelime ya da kelime grubu için geçerlidir.

Terminolojik terimler ya da meslek isimleri de kimi zaman kafa karışıklığına neden olmaktadır. İç mimarlık yazılışı da bazı yerlerde yanlış olarak yazılmaktadır. Peki son zamanlarda günlük yaşantımızda dahi sıkça telaffuz ettiğimiz iç mimarlık nasıl yazılır? Bir kelime grubu ve meslek adı olarak iç ve mimarlık kelimeleri birleşik olarak yazılmaz. İç Mimarlar Odası “içmimarlık” yazılımını kullanıyor olsada Türk Dil Kurumu’nun resmi sitesinde kabul gören kullanım şekli içmimarlık değil iç mimarlıktır.

Aslına bakılırsa konuda yaşanan kafa karışıklığının asıl nedeni bilgisayar ortamında kullanılan yazı programı olan Microsoft Word’den de kaynaklanmaktadır. Bu programın en güzel yanı yapılan yazım hatalarının altını çizerek uyarıda bulunmasıdır. Böylece yan bilinmediğinden ya da dizgi hatası nedeniyle olabilecek hatalardan sakınılmış olunmaktadır. Ancak bu programa da çok güvenmemek gerekmemektedir. Baz alınması gereken kaynak Türk Dil Kurumu’dur. Çünkü Word programı bazen yanlış olanı doğru kabul etmekte, bazen de doğru olanı yanlış kabul edip altını çizmektedir. Bu durum iç mimarlık yazılışı konusunda da ortaya çıkmaktadır. Word programı birleşik yazımı yanlış olduğu halde içmimarlık yazıldığında altını çizmemektedir. Bu durum algı karışıklığına neden olmaktadır. Ancak bilinmesi gereken yazılışın ayrı olduğudur ve ayrı yazılmalıdır.

Türkçeyi doğru telaffuz etmek kadar doğru yazmak da önemlidir. Anadilimize sahip çıkmalı, doğru yazmaya özen göstermeliyiz. Bu açıdan kullandığımız kelimelerin doğruluğundan emin olmalı, o şekilde kullanmalıyız. Özellikle yazı-çizi işlerinde uğraşılıyorsa ve topluma bu şekilde hizmet ediliyorsa bu konu ayrı bir önem kazanmaktadır. Çünkü bu tip işler tarihe not düşülen türden işlerdir ve yanlış olan kullanımın doğrunun yerine geçmesini kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle Türkçeye büyük kötülük edilmektedir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi “Dilini kaybetmiş bir millet yok olmaya mahkumdur”. Bu nedenle tüm toplumların sahip oldukları anadile sahip çıkmaları, korumaları ve geliştirmeleri gerekmektedir. Bu konuya titizlik gösterilmelidir. Ayrıca “Birleşik yazılsa ne olur, yazılmasa ne olur” şeklinde düşünceler, yazı dili konusundaki bütünlüğe vurulacak bir darbedir. Yazım dili konusunda konulan tüm kuralların geçerli bir sebebi vardır. Belirlenen standartlara uymak şarttır.

 

About Suat BAYRAM

İç mimarlık ve mobilya üzerine güncel olarak araştırmalar yapıyor.

Check Also

iç-mimar-mimarlık

Kısaca İç Mimar ve İç Mimarlık

İstek ve imkânlara göre her ortamın planlı bir şekilde dekorasyonunun hazırlanmasını sağlayan kişilere iç mimar …

iç mimarlık projeleri

İç mimarlık nedir, çalışma anlayışı nasıldır?

İç mimarlık disiplini; kullanıcıların anatomik, ergonomik, psikolojik, ekonomik, sosyolojik, kültürel tüm verilerini saptayarak; yaşamın tüm …