Perşembe , 29 Şubat 2024
Breaking News
Home » Çizim Araçları » İç Mimarlık Ve Çevre Tasarımı Dersleri

İç Mimarlık Ve Çevre Tasarımı Dersleri

Her sene öğrenci seçme ve yerleştirme sınavında farklı üniversitelerin çeşitli bölümlerine öğrenciler yerleştirilmektedir. Lisede tercihe bağlı olarak sayısal alanı seçen öğrenciler için açılan bölümlerden biri olan iç mimarlık bölümü ortalama puanlardan daha yüksek puanlardan tercih eden öğrencileri hayata hazırlamak için bölüm olarak açılmaktadır. Bu bölüm için mülakat sınavları da düzenlenmektedir. Türkiye genelinde pek çok üniversitede mimarlık bölümü vardır fakat iç mimarlık bölümü çok daha az üniversitede yer almaktadır. İç mimarlık için gerekli olan bilgi ile mimarlık için gerekli olan bilgi birbirinden farklıdır. İç mimarlık dersleri sayısal ve çizim ağırlıklı dersler olduklarından oldukça zor sayılabilecek derslerdir. İç mimarlık öğrencisi olabilmek için bu dersleri 4 yılın sonunda tamamlamış olarak başarı kaydetmek gerekmektedir.

içmimarlık-ve-çevre-tasarımı-dersleri-bölümleri (6) içmimarlık-ve-çevre-tasarımı-dersleri-bölümleri (1) içmimarlık-ve-çevre-tasarımı-dersleri-bölümleri (2) içmimarlık-ve-çevre-tasarımı-dersleri-bölümleri (3) içmimarlık-ve-çevre-tasarımı-dersleri-bölümleri (4) içmimarlık-ve-çevre-tasarımı-dersleri-bölümleri (5)

İç mimarlık bölümü daha çok dış cephe ya da projesel olarak ele alındığında dış tasarım olarak değil iç tasarım olarak kullanılan amaca yönelik bir bölümdür. Bu bölümden mezun olma hakkı kazanan bireylere iç mimar denir ve bu şekilde pek çok projede yer alabilirler. Kendi iş yerlerini açabilecekleri gibi özel firmalarda da çalışabilme hakkına sahip olan bu meslek grubu için çok fazla iş olanağı bulunmaktadır. İç mimarlık ve çevre tasarımı farklı iki bölüm olarak görülse de aynı bölümün çatısında iç mimar olacak bireylere verilen dersler arasında yer almaktadır. İç mimarlık dersleri oldukça çizim ağırlıklı derslerdir. Aynı şekilde Çevre tasarımı dersleri de iç mimarlıkta olduğu gibi tasarım ve çizim ağırlıklı dersler bütünüdür. Tasarım stüdyosu dersleri mimari teknik dersleri alan iç mimarlık bölüm öğrencileri hem elle çizim yeteneğine sahip olmalı ve bunu geliştirmeli hem de teknik çizim bilgisini bilgisayar üzerinde kullanabilmelidir.

içmimarlık-ve-çevre-tasarımı-dersleri-bölümleri (12) içmimarlık-ve-çevre-tasarımı-dersleri-bölümleri (7) içmimarlık-ve-çevre-tasarımı-dersleri-bölümleri (8) içmimarlık-ve-çevre-tasarımı-dersleri-bölümleri (9) içmimarlık-ve-çevre-tasarımı-dersleri-bölümleri (10) içmimarlık-ve-çevre-tasarımı-dersleri-bölümleri (11)

İç mimarlık dersleri proje tabanlı ve tasarım gerektiren dersler olduğundan kişisel beceri gerektiren dersler olarak karşımıza çıkmaktadır. Pek çok alan dersinin sözlü ve yazılı sınavı olabilmektedir. Bu nedenle iç mimarlık öğrencisi olan mimar adayı bireylerin proje sınavlarında mülakat gibi kendilerini tasarım alanında yaptıkları işlerle ifade etmeleri gerekmektedir. İç mimarlık bölümünü tercih etmek isteyen öğrencilerin bu bölümle ilgili gerekli sınavları kazanmak için sayısal becerilerinin olması ve bu bölümde başarı sağlayabilmek için yetenekli olmaları gerekmektedir. Çizim yeteneği gelişmemiş bireyler ise bu alanda başarılı olmak adına teknik çizim programlarında başarı olmak adına daha profesyonel davranacak şekilde eğitim almalı ya da kendilerini geliştirmelidirler.

içmimarlık-ve-çevre-tasarımı-dersleri-bölümleri (14) MEDION DIGITAL CAMERA içmimarlık-ve-çevre-tasarımı-dersleri-bölümleri (17) içmimarlık-ve-çevre-tasarımı-dersleri-bölümleri (18) içmimarlık-ve-çevre-tasarımı-dersleri-bölümleri (13)

About Editör

www.icmimaritasarim.com.tr

Check Also

mimar-apple-uygulamaları

İç Mimarlar İçin En Başarılı iPhone/iPad Uygulamaları

1. AutoCAD 360 En kapsamlı proje çizim uygulamalarından birisi olan bu uygulama ile çizimlerinizi başkalarıyla …

iç mimarlık kursları

Milli Eğitim Bakanlığı’na Açılan Dava Hakkında

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Müdürlüğü’ne 25.05.2010 tarih ve 2010 / 920 sayılı yazımız …