Cuma , 1 Mart 2024
Breaking News
Home » İç Mimarlık » İç Mimarlık Bölümü » İç mimarlık nedir, çalışma anlayışı nasıldır?
iç mimarlık projeleri

İç mimarlık nedir, çalışma anlayışı nasıldır?

İç mimarlık disiplini; kullanıcıların anatomik, ergonomik, psikolojik, ekonomik, sosyolojik, kültürel tüm verilerini saptayarak; yaşamın tüm zaman dilimlerinde ve teknolojik gelişmelerin ışığında zaman tasarruflu, kolay yaşanır, kişi ya da kurumsal kimliğe özel, rahat, konforlu, estetik, özgün, ruhu ve bedeni pozitif besleyen bireysel (konut, ofis vs.) ve genel (sağlık, turizm, eğitim, spor tesisleri vs.) mekanların zemin, duvar, tavan ilişkisi içinde mobilya, aydınlatma, tekstil, aksesuar vs. tüm donanımı ile tasarlanmasını kapsar. İç mimarlık ta temel amaç bu verilerden yola çıkarak araştırma, uygulama, proje, uygulama ayağı ile dünya çapındaki rekabetin içinde var olabilecek özgün, yaratıcı, yenilikçi, toplumdan kopmayan donanımlı iç mimarlar yetiştirmektir.

yemek-odasi

 

Devam ettirdiğimiz yaşam tarzını ve diğer farklı olası yaşam biçimlerini, bireyin zevk ve yaşam alışkanlıkları ışığında araştırıp ortaya özgün, kolay, alternatif seçenekler sunarak rahat kullanılan, daha gözde mekânlar adına mobilya tasarımları yaparak estetik çözümler üretmek
Mevcut yaşam biçimlerini ve diğer farklı olası yaşam biçimlerini, kullanıcı verileri ışığında araştırıp özgün, kolay ve rahat kullanılan, yaşanan mekan ve mobilya tasarımları yapmak, estetik çözümler üretmek iç mimarlık mesleğinin temel prensibidir. Hızla gelişen global dünyada teknoloji yakalamak adına daha kaliteli yaşam ve çevre için teknolojik gelişmelerin gölgesinde kendine araç olarak kullanan, mesleğinde bilgi sahibi, tasarımcı kimliğiyle dünya bazında oluşmuş uzmanlık alanlarında saygılı ve konusunda çağdaş tasarımcılar yetiştirmektir.

 

ic-mimarlik

Tasarım dediğimiz olgu projelendirme ve uygulama aşamaları sonucunda ortaya çıkan bir üründür. Temel gayemiz ise sektördeki ve kurumlardaki atölye olanaklarını en üst düzeyde kullanarak üretim ve uygulamanın her aşamasında bilgi sahibi olmak, yan ve alt meslek dallarıyla birlikte sağlamaktır. Ürettiğimiz ürünlerin hedef kitlesiyle buluşturabilen sorgulayıcı, araştırmacı, uygulayıcı kimliğimizi ön plana çıkarmaktır.

iç mimarlık projeleri

iç mimari proje

İçinde bulunduğumuz sektör ile el ele göz ardı edilmeyecek geniş açıda bir işbirliğiyle sektörün gerektirdiği gibi gereksinimleri uygulayarak en iyi şekilde hizmet etmek temel ilkemizdir. Bu ilke doğrultusunda sektördeki kişi ve kurumlarla ilişkileri sıcak tutmayı, bu ilişkileri sıcak tutmayı, bu kişilerin birim ve deneyimlerini en üst düzeyde fayda görerek siz tasarım severler buluşturmak adına her geçen gün araştırmacı ve yenilikçi kimliğimizle çalışmaya devam ediyoruz.

About Suat BAYRAM

İç mimarlık ve mobilya üzerine güncel olarak araştırmalar yapıyor.

Check Also

iç-mekan-tasarımları

İç Mimar, İç Mimarlık, Dekoratör nedir? Ne iş yapar?

    İç mimar;  bir mekanı, müşterinin isteklerini ve ekonomik olanaklarını dikkate alarak sanat ilkelerine …

iç-mimar-mimarlık

Kısaca İç Mimar ve İç Mimarlık

İstek ve imkânlara göre her ortamın planlı bir şekilde dekorasyonunun hazırlanmasını sağlayan kişilere iç mimar …