Perşembe , 29 Şubat 2024
Breaking News
Home » İç Mimarlık » İç Mimarlık Bölümü » İç Mimar, İç Mimarlık, Dekoratör nedir? Ne iş yapar?
iç-mekan-tasarımları

İç Mimar, İç Mimarlık, Dekoratör nedir? Ne iş yapar?

yeşil-iç-mekanlar

 

 

İç mimar;  bir mekanı, müşterinin isteklerini ve ekonomik olanaklarını dikkate alarak sanat ilkelerine uygun biçimde düzenleyen ve dekore eden kişidir.

 

İç mimarlık kelime anlamı olarak her türlü kapalı ya da yarı açık mekanı, o mekanın işlevine uygun bir biçimde, strüktürel ve estetik değerleri göz ardı etmesen düzenlemektedir. Kısaca tanımlayacak olursak içmimarlık mekana anlam katma sanatıdır.

Dekoratör kelime anlamı olarak aslen İngilizce bir kelime olup süsleyen kişi anlamına gelir. Piyasada ise biraz boyacı, biraz alçı, süslemeci, biraz kara seramik ve halı döşeyici biraz da perdeci gibi anlamları çağrışmaktadır. Örneklemek gerekirse tıpkı bir ev sahibinin itina ile tadilat işleri yaptırdıkları kişiler gibi.

İç mimarlık her türlü kapalı ya da
yarı açık mekanı, o mekanın işlevine uygun bir biçimde yapım şekli ve estetik değerleri göz ardı etmeden düzenlemektir. Kısaca iç mimarlık mekana anlam katma sanatıdır. Bunu biraz detaylandıracak olursak konut, konaklama mekanları, ticari mekanlar, sosyal yapılar ve benzeri mekanlar gibi… İç mekan düzenlemesinde iç mekan mobilyalarının üretilmesinde hatta mekanda yer alan mekanın kimliğini yansıtacak logo, amblem, ambalaj, servis ürünleri vb. tasarlanmasına kadar büyük bir alanı kapsar. Bunların yanında fiziksel gereksinimler ışık, nem, ses, ısı vb ve psikolojik gereksinimler estetik, beğenme, davranış, yaşayış biçimi, kültür seviyesi vb. göz ardı edilmeden yapılır.

Müşterinin istekleri ve ekonomik olanaklarını dikkate alarak sanat ilkelerine uygun bir biçimde düzenleyen kişi iç mimardır. Bir iç mimarın görevleri olarak; müşterinin isteklerini ve ihtiyaçlarını saptamak, mekanda yapılması gereken değişiklikleri ve eşyaları tasarlamak, tasarım işlemlerine başlamadan önce bir tasarım krokisi çizmek, eşyaların maliyetini ve işçiliğini saptamak, dekorasyon malzemelerinin ve mobilyaların alınması bulunması aşamalarında müşteriye yardımcı olarak müşteriye yol göstererek seçenekler sunmak bunları yapılması gereken temel görevleri arasındadır.

 

About Suat BAYRAM

İç mimarlık ve mobilya üzerine güncel olarak araştırmalar yapıyor.

Check Also

iç-mimar-mimarlık

Kısaca İç Mimar ve İç Mimarlık

İstek ve imkânlara göre her ortamın planlı bir şekilde dekorasyonunun hazırlanmasını sağlayan kişilere iç mimar …

iç mimarlık projeleri

İç mimarlık nedir, çalışma anlayışı nasıldır?

İç mimarlık disiplini; kullanıcıların anatomik, ergonomik, psikolojik, ekonomik, sosyolojik, kültürel tüm verilerini saptayarak; yaşamın tüm …