Salı , 27 Temmuz 2021
Breaking News
Home » Yaşama Alanı » Diğer Tasarımlar » ENGELLİLER İÇİN MOBİLYA TASARIMLARI

ENGELLİLER İÇİN MOBİLYA TASARIMLARI

Mobilya tasarlarken yada üretirken, konforuna ve kullanılabilirlik durumlarına da dikkat etmekte fayda var. Özellikle engellilerin de rahatlıkla kullanabilecekleri mobilyalar tasarlamak, bütün insanların rahatlıkla hareket etmesine yardımcı olacaktır. Yürüme engelli kişilerin kullanabilecekleri mobilya çeşitleri göz önüne alınmalıdır. Tasarım yaparken, engellilerin karşılaştıkları sorunlar araştırılmalıdır. Gerekirse engelli ailelerine ve yaşadıkları sıkıntılara tanıklık etmek, tasarımların daha rahat oluşmasına olanak sağlar. Mobilyalara erişim ve ulaşım boyutları son derece önemli. Yükseklik durumları yürüme engelli birinin rahatlıkla ulaşabileceği noktalarda olmalıdır. Mobilyaları başka birinin yardımı olmadan, kendi çabasıyla kullanabilecekleri konforda üretmek gerekir. Masa, sandalye, dolap, yatak odası, mutfak ürünleri gibi mobilya ürünlerini tasarlarken, boy uzunlukları göz önünde bulundurulmalıdır.

engelli-mobilya-tasarımları (3) engelli-mobilya-tasarımları (2)

Engellilere tasarım mobilyalar üretmek, onları kırmadan ve incitmeden yapılmalıdır. Alenen yapılmaması ve ayrı bir kesimmiş gibi davranılmaması gerekir. Tasarımlarda o ruhu yansıtmak, onları da düşündüğünüzü göstermek önemlidir. Görme engelli kişilerin çarpmaması için mobilyalarda tek bir hareketle istenilen pozisyona getirme durumları oluşturulmalıdır. Tek bir hareketle masayı açabilmesi, çarpmadan ulaşabilmesi, çarptığında tehlike yaratmaması önemlidir. Engel durumları göz önünde bulundurularak, ortaya çıkan tasarımlar, birçok kişinin hayatını kolaylaştırabilir. Birçok başarılı iç mimarın ve tasarımcının yapması gereken en önemli detaylardan biri, engellilerin mobilyalarda karşılaştıkları zorlukları bilmektir. Bilinen bu zorluklar karşısında çözüm üretmek daha kolay olabilir. Hem ailelerin hem de kişilerin oldukça zorlandığı ve kullanamadığı mobilyalarda, farklılık yaratmak yine tasarımcılara düşüyor.

engelli-mobilya-tasarımları (4) engelli-mobilya-tasarımları (5) engelli-mobilya-tasarımları (6)

Engelliler için mobilya üretmek, bir nebze de olsa hayatlarını kolaylaştırmaya yardımcı olmak demektir. Sıradan yaşamlarında bile zorlanan, özellikle mutfak ve salon mobilyalarında sürekli yardım ve desteğe ihtiyaç duyan bu kişiler, evlerinde ve iş yerlerinde rahatlıkla hareket edebilecekler. Engelliler için özel üretilecek olan bu tarz tasarım mobilyaların yaygınlaştırılması ve biran önce hayata geçirilmesi gerekir. Fiyat konusunda da mümkün olduğu kadar bütçeye hitap eden türden olursa, daha fazla kesime ulaşabilir. Özel tasarım diye, yüksek fiyatlardan satılması, alım gücünü zorlayacaktır. Satıştan çok, kullanıma yönelik üretilen mobilyaların, manevi boyutu oldukça önemlidir. Kar ve çıkar amacı gütmeden tasarlanan ve satışa sunulan engelli mobilyalarının ihtiyaç sahiplerine ulaşması hedeflenmektedir. Sıradan insanlar, engelli yaşamlarında yaşanan sorun ve sıkıntıları anlamakta güçlük çekebilir. Belki bir çoğumuza göre dolaba uzanmak, yatağa yatabilmek, masaya oturmak son derece basit gelebilir. Bu kadar basit hareketler için, dakikalarını harcamak zorunda kalan, yardıma ihtiyacı olan binlerce insanımız var.

engelli-mobilya-tasarımları (7)

 

Bir önceki yazımız olan ULTRA GENİŞ TARZ MUTFAK TASARIMLARI başlıklı makalemizde geniş mutfak tasarımları, mimari mutfak tasarımları ve modern mutfak tasarımları hakkında bilgiler verilmektedir.

About Editör

www.icmimaritasarim.com.tr

Check Also

Bahçede Açık Alan Şömine Keyfi

Sonbaharı geçirdiğimiz şu günlerde açık havada çay eşliğinde sohbet etmek çok hoş bir andır. Lakin …

Yer Zemin veya Düşük Yatak Tasarımları

Düşük yatak tasarımının Japonlara veya uzak doğuya ait olduğu atfedilir. Farklı bir tarz olduğu doğru …

%d blogcu bunu beğendi: