Perşembe , 22 Nisan 2021
Breaking News
Home » Tasarım Haberleri » Tasarımcılar » Derin Sarıyer – Röportaj

Derin Sarıyer – Röportaj

derin sarıyer

 

 

 

Tasarımcılık genin de var! Aziz Sarıyer’in oğlu Derin Sarıyer babasının yolundan gitti ve şimdi birlikte kendi markaları Derin Design’da hayallerindeki tasarımlarını gerçeğe 
dönüştürüyorlar. Biz bu tasarımcı ailenin oğlu Derin Sarıyer’e kısa sorular yönelttik, öz cevaplar aldık… 

 

Derin Sarıyer Kimdir?
Derin Design 1971’de Aziz Sarıyer tarafından kuruldu. İkinci kuşak oğul Derin Sarıyer 1997’de babasıyla birlikte çalışmaya başladı. 1999’da koleksiyonlarını büyüten şirket, 2000’de dünya pazarına satış yapmaya başladı. Katıldıkları ilk uluslararası fuar 2000’de New York’taki Çağdaş Mobilya Fuarı oldu. Baba-oğul Sarıyerlerin ekibinde Bülent Özden, Tanju Özelgin, Arif Özden, Defne Koz, Mehmet Ermiyagil gibi tasarımcılar var. Derin Design’ın mobilyalarının özelliği, olabildiğince sade ama aynı zamanda belirgin hatlara sahip olmaları. Tasarımlarını modern ve hızlı şehir hayatının mobilyaları olarak tanımlıyorlar. Derin Design, Wallpaper Dergisi’nin Temmuz-Ağustos 2004 sayısında ve Elle Decoration Dergisi’nin İngiltere baskısının Temmuz 2004 sayısında haber oldu. İki dergi de Derin Design’a Milano’da gerçekleşen Mobilya Fuarı’nda öne çıkan tasarımcılar arasında yer verdi. Tasarım ve trend yaratma konusunda bir kamuoyu önderi olarak kabul edilen Wallpaper Dergisi Temmuz-Ağustos sayısında Milano Uluslararası Mobilya Fuarı’nın parlayan yıldızlarına yer verdi. Derginin seçtiği altı tasarımcının ve ürünlerinin arasında Türk şirketi Derin Design da yer aldı.
Tasarım sizin için tam olarak ne ifade ediyor?
Mobilya tasarımcılığı ve Derin markasının art direktörlüğünü yapıyorum. Çevremizde neredeyse her an bağlantı içinde olduğumuz mobilyaların insanlarla ve mekanla ilişkisi üzerine düşünüyor ve bu alanda çalışmalar üretiyorum. Tüm bunlar ben için tasarımın unsurları.
 
Bir tasarımı tam olarak ne kadar sürede tamamlıyorsunuz?
Mobilya tasarımı birçok farklı süreçten oluşuyor. Fikir, bilgisayar destekli çizimler, prototip ve ürün geliştirme aşamaları ve seri üretim. Bu kategoriler bazen iç içe de geçebiliyorlar. Genelde her sene yeni bir katalog çıkarıyoruz yani bir sene içinde bir katalog çıkarabilecek kadar tasarım yapıyoruz. Bu geliştirdiğimiz ürünleri Milano fuarında sergiliyoruz.
 
Tahmini olarak bugüne kadar kaç tane tasarım yapmışsınızdır?
Şu an “Derin Koleksiyonu” içinde 30 tane tasarımım bulunuyor.
 
Hayalinizdeki her şeyi tasarladınız mı? Mesela hayalini kurup da tasarlayamadığınız bir şey var mı?
Hayata gerçekçi bir açıdan bakabiliyorum. Çok fazla hayal kurduğumu söyleyemem. Anlar içinde heyecan duyacağım adımları atmak zaten yeteri kadar tatmin edici oluyor benim için. Mesela bu ara 2012 koleksiyonumuzu hazırlıyoruz ve keyfini çıkarıyoruz.
 
Kendi evinizi siz mi dekore ettiniz? Nasıl bir eviniz var, anlatır mısınız?
Eşim Beliz Sarıyer evimiz konusunda karar verici konumda. Genelde mobilyaları Derin firması üretiyor fakat aksesuarlarda ve detaylarda farklı markalara da yöneliyoruz. Genelde sakin ve huzurlu bir evimiz olduğunu düşünüyorum. Boş zamanlarımı geçirmekten memnun olduğum bir ev.
 
Tasarım Türkiye’de ne kadar önemli sizce?
Son 20 senede Türkiye’de ciddi bir ivme kazandı tasarım olgusu. Eğer sosyal ve ekonomik açıdan çok ciddi bir kriz yaşanmazsa önümüzdeki 10 senede önemli bir konuma gelmeye başlayabiliriz ülke olarak. Şimdilik daha çok bireysel ve belli başlı markalar Türkiye’yi bir nevi temsil ediyorlar bu alanda. Akademik anlamda da ciddi bir büyüme var. Çok ciddi sayıda endüstri ürünleri tasarımcısı mezunumuz var. Bu çok sevindirici.
 
Bugüne kadar aldığınız ödüllerden hangisi sizin için daha çok önemli?
Wallpaper dergisi Mild isimli çalışmamı 2004’ün en iyi yatak tasarımı seçtiğinde çok memnun olmuştum.
 
Babanız Aziz Sarıyer’le tasarımda ters düştüğünüz noktalar oluyor mu? Bunun üstesinden nasıl geliyorsunuz?
Genelde çok iyi anlaşıyoruz. Tabii baba oğul ilişkisi hassastır, bir de birlikte çalışıyorsanız hem teknik hem de duygusal açılardan içgüdülerinizi de devreye sokarak ilişkinizi iyi yönetmeniz gerekir.

derin-sarıyer-tasarımları (1) derin-sarıyer-tasarımları (2) derin-sarıyer-tasarımları (3)

Derin Sarıyer’in Tasarımları

 

Bir önceki yazımız olan Tipografi Kuralları başlıklı makalemizde el yazısı fontları, sans serif ve serif fontlar hakkında bilgiler verilmektedir.

About Suat BAYRAM

İç mimarlık ve mobilya üzerine güncel olarak araştırmalar yapıyor. İçerik yönetimi ve e-ticaret üzerine projeler geliştiriyor. Yönetiminde bulunduğu web sitelerinin SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) çalışmalarını yapıyor.

Check Also

PETER ZUMTHOR

     PETER ZUMTHOR KİMDİR ?                 Peter …

HERZOG & DE MEURON

HERZOG & DE MEURON KİMDİR ? Herzog & de Meuron Architekten, BSA/SIA/ETH (HdeM), 1978 yılında İsviçre’nin Basel şehirinde …

%d blogcu bunu beğendi: