Cuma , 26 Şubat 2021
Breaking News
Home » Yaşama Alanı » Diğer Tasarımlar » Bebek Odası Yerleşimi Hakkında Tavsiyeler
bebek-odaları

Bebek Odası Yerleşimi Hakkında Tavsiyeler

Dünyaya yeni gelecek olan bir bebeğin vücudu henüz hiçbir zararlı organizmayı tanımadığı için yaşadığı alanların hijyenik olması önemlidir. Sağlık ve güvenlik standartlarının üzerinde mobilyalar gerekmektedir. Odaların iç mimarı için mobilyaların nasıl yerleştirileceğinin de öneminin büyük olduğu belirtilebilir. Öncelikle bir bebek odasının en az bir penceresi olmalıdır. Hem bebeğin ihtiyacı olan güneşi alabilmesi hem de sık odanın havalandırılabilmesi için bu detay önemlidir. Öncelikle bebek odaları için alınan mobilyaların güvenlik sistemleri olmalıdır. Beşiklerin yüksekliği ayarlanabiliyor olmalıdır. Çünkü ilk aylarda bebeğinizin hareketi olmayacağından beşiğin yüksek olması annelerin yararına olacaktır. Daha sonra ayaklanan bebekler için yüksekliği düşürülmesi güvenlik açısından önemlidir.

gaziantep bebek odaları

Odanın yerleşme planı yapılırken ileriki yıllarında düşünülmesi gerekmektedir. İlk yıllarda belki çok ihtiyacı olmayacaktır fakat belli bir yaştan sonra oyun alanına ihtiyaç duyacaktır.  Bu sebeple mobilyaların yerleşimi de bu yönde olmalıdır. Öncelikle annenin sürekli olarak bebeğin odasını ziyaret edeceği unutulmamalıdır. Sağlıklı bir uyku alabilmesi için bebeğin gürültüden hatta oluşabilecek küçük seslerden bile uzak olması gerekmektedir. Bu sebeple beşiğin kapıdan uzak konumlandırılması gerekir. Böylelikle kapının açılıp kapanma sesi bebeğe etkilenmeyeceği kadar az gider. Beşiğin konumu duvara yaslı olmamalıdır. Soğuğun ya da sıcağın en fazla hissedildiği yerler duvarlardır. Her oda için farklılık gösterecek olan beşiğin konumu, kapının aralanması durumunda bile görülebilecek bir yerde olmalıdır. En güvenilir konumu bu şekilde belirleyebilirsiniz.

Bebek kıyafet dolaplarının yerleştirilmesi konusunda dikkat edilmesi gereken küçük detaylardan biri, bebeğin altını değiştirdiğiniz bölüme yakın olmasıdır. İhtiyaç halinde elinizi uzatıp dolaba ulaşabiliyor olmanız gerekmektedir. Dolap seçimlerinde de bölme sayısının fazla olmasına dikkat ediniz. Fazla sayıda aksesuarı yerleştireceğinizi göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. İleriki yıllarda da kullanımını istiyorsanız askılıkların da olması gerekmektedir.

gaziantep bebek odası

Odaların olmazsa olmaz parçalarından birisi de şifonyerlerdir. Şifonyerlerin yerleştirme planında kapıya yakın tercih edilmesi gerekir. Bebek telsizi kullanacağınız düşünülerek şifonyerin kapıya yakın olması en mantıklı yerleşim planıdır. Odaların duvara monte raflarının olması da gerekebilir. Bu rafların bebeğin güvenliği açısında beşikten olabildiğince uzak yerde olması gerekmektedir. Anneler için gerekli mobilya parçalarından biri de emzirme koltuğudur. Beşiğe yakın bir yerde konumlandırılması anneler için büyük yarar sağlayacaktır. Bebek odası mobilyaların yerleşimi, en titiz davranılması gereken yerleşimlerdendir. Bu konuda INTER MOBILYA bu özellikleri de göz önüne alınarak yerleştirme yapılabilir. Hassas bünyeleri için kullanılan her mobilya, parke, duvar boyalarının anti bakteriyel olması gerekir.

Bir önceki yazımız olan QV OTOPARK,AVUSTRALYA başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

About Suat BAYRAM

İç mimarlık ve mobilya üzerine güncel olarak araştırmalar yapıyor. İçerik yönetimi ve e-ticaret üzerine projeler geliştiriyor. Yönetiminde bulunduğu web sitelerinin SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) çalışmalarını yapıyor.

Check Also

10 Harika Garaj Tasarımı

Lüks araçlarınıza özel iç mekanlar oluşturabileceğiniz birkaç örnek paylaşıyorum. Yararlı olması dilekleriyle.     Bir …

Tuğla ile İç Mekan Tasarımları

İç Mekan‘a sıcak bir görüntü sağlamak istiyorsanız tasarımcının belirlemiş olduğu duvarlarda Tuğla Döşemeleri‘ni kullanabilirsiniz. Fikir …

%d blogcu bunu beğendi: